سنگ مرغوب چه ویژگی هایی دارد؟

سنگ مورد استفاده در نمای داخلی و یا نمای خارجی باید بدون ترک خوردگی، پوسیدگی و حتی المقدور عاری از کانی های مضر باشد. سنگ خوب اصولا باید دارای جذب آب پایینی باشد و در برابر عوامل جوی مانند سرما، گرما، نور خورشید و همچنین مواد شیمیایی مقاوم باشد.

در بسیاری از موارد خریداران سنگ ساختمانی تنها به ظاهر سنگ توجه می کنند که ممکن است با گذشت زمان مشکلاتی را برایشان ایجاد کند و از خرید سنگ خود رضایت نداشته باشند. اکثر خریداران و مصرف کنندگان سنگ ها بدنبال رنگ و یکدست بودن سنگ هستند در حالی که سنگ بافتی طبیعی دارد و رنگ سنگ الهام گرفته از طبیعت است و طی میلیون ها سال تشکیل شده است.
در هنگام خرید سنگ ساختمانی باید به فضایی که قرار است سنگ در آن نصب گردد توجه کرد زیرا همه سنگ ها کاربرد یکسانی نداشته و هر سنگ مناسب یک یا چند قسمت از فضای ساختمان است.

فضاهایی که می توان در ساختمان تفکیک نمود به طور معمول شامل فضای نصب سنگ در نمای داخلی، سنگ فرش فضاهای مسکونی، سنگ فرش فضاهای تجاری و مشاعات، سنگ پله، درپوش، جان پناه و … می باشد.

انتخاب سنگ مرغوب
انتخاب سنگ مرغوب

سنگ مناسب برای نمای خارجی ساختمان
سنگ مناسب برای نمای خارجی و یا نمای ساختمان سنگی است که در برابر سرما، گرما و اشعه UV نور خورشید مقاوم باشد. با توجه به این مسئله سنگ هایی که در مقابل عوامل فوق مقاومند عبارتند از سنگ تراورتن، سنگ گرانیت و سنداستون.

از بین سنگ های مناسب برای نما سنگ تراورتن به دلیل وجود خلل و فرج با ملات خوب جذب می شود ولی در مورد سنگ های گرانیت و سنداستون حتما به هنگام نصب باید از روش اسکوپ استفاده نمود.

سنگ مناسب برای نمای فضاهای داخلی و مسکونی

سنگ مناسب برای نمای داخلی سنگی است که مقاوم باشد و ظاهری زیبا داشته باشد زیرا سنگ نمای داخلی در برابر شرایط جوی قرار ندارند. بنابراین می توان از سنگ هایی همچون سنگ مرمریت، سنگ مرمر، سنگ لایم استون و سنگ کریستال استفاده کرد. هر چند که محدودیت در نوع سنگ برای دیواره های داخلی ساختمان وجود ندارد.

سنگ مناسب برای راه پله ها و پاگرد

سنگ مناسب برای راه پله ها و پاگردها مخصوصا اماکن پر رفت و آمد سنگی است که از مقاومت خوبی برخوردار باشد. سنگ گرانیت بهترین گزینه برای استفاده در پله های ساختمان می باشد. اما اگر تمایل به استفاده از سنگ مرمریت وجود داشته باشد باید حتما از جنس مرغوب و درجه یک مرمریت استفاده شود.

سنگ مناسب برای سنگ فرش فضاهای داخلی و مسکونی

سنگ بهترین و مقاوم ترین کف پوش در دنیاست و تا کنون هیچ متریالی مقاوم تر و زیبا تر از سنگ طبیعی ساخته و شناخته نشده است. سنگ ها به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه، آتش، مواد شیمیایی، ساب پذیری مناسب، طرح و رنگ زیبا و طبیعی فضایی دلنشین و زیبا به ساختمان خواهند داد .
بهترین و مناسب ترین سنگ برای سنگ فرش فضاهای داخلی و مسکونی سنگ هایی هستند که جذب آب و مقاومت سایشی بالا و تخلخل کمتر و مقاومت بالا داشته باشند. از میان سنگ های ساختمانی سنگ مرمر، سنگ مرمریت و سنگ کریستال یا همان سنگ چینی جهت سنگ فرش فضاهای داخلی و مسکونی مناسب اند ولی در فضاهای تجاری و اداری که تردد در آن بیشتر است باید از سنگی استفاده شود که مقاومت بالایی داشته باشد مانند سنگ گرانیت یا سنگ های مرمر و مرمریت مرغوب.

سنگ مناسب برای سنگ فرش پیاده رو ها

سنگی مناسب اینگونه فضاها می باشد که در مقابل فشار، یخ زدگی و مواد شیمیایی مقاوم باشد. سنگ های گرانیت و کریستال به صورت سنگ تیشه ای و کوبیک تولید می شوند و مناسب اینگونه فضاها می باشند زیرا مانع از سرخوردگی می شوند.

سنگ مناسب برای سرویس های بهداشتی

سنگ مناسب برای فضاهایی که رطوبت بالایی دارند مانند سرویس های بهداشتی سنگی است که جذب آب پایینی داشته و در برابر مواد شوینده شیمیایی مقاوم باشد. در بین سنگ های موجود سنگ گرانیت و سنگ کریستال مناسب ترند.